Zenski uklad rozrodczy krzyzowka

Witam serdecznie w innym artykule, w jakim przyjrzymy się strukturze ludzkiego ciała. W obecnym krótkim tekście poznamy tajemnice żeńskiego układu rozrodczego i dowiemy się, jak on funkcjonuje. Zapraszam do pozycji.
Z ciekawości na stanowisko rozmieszczenia, żeńskie płciowe narządy liczy się na oficjalne i wewnętrzne. Do ostatnich nowych zaliczamy, jak można się domyślać, jajowody, jajniki, pochwę, oraz macicę. Bardzo wiele jest i narządów zewnętrznych, a nie będziemy się im przyglądać zbyt szczegółowo.
Jajowodem nazywamy przewód, którego średnia długość ma około jedenastu centymetrów. Prowadzi on od rogu macicy do samego jajnika. Ponieważ kobieta posiada dwa jajniki, występują również dwa jajowody. Niestety, coraz częściej znajduje się w ostatnich czasach nowotwór tego procesu. Ponieważ właśnie ważne jest, aby wykonywać regularnie badanie wskazywane sono (badanie drożności jajowodów).
Jajniki są gonadami, czyli narządami o odpowiedniej wielkości do męskich jąder. Powodują one komórki jajowe, których celem bycia, jest zapłodnienie za pomocą męskiego plemnika. Jajnik ma zawsze kształt spłaszczonej elipsoidy. Jego maksymalna masa wynosi jeden dekagram.
Macica jest członkiem, w którym odbywa się rozwój embrionalny dziecka. Ma kształt podobny do gruszki. Kobieta, która nie była też szansie urodzić dziecka, ma macicę o długości około siedmiu centymetrów i szerokości czterech w najgrubszym miejscu. Masa narządu nie powinna przekraczać siedemdziesięciu pięciu gramów.
Ostatnim narządem, jaki dziś opiszemy, jest pochwa. To mięśniowo-błoniasty przewód, bardzo podatny. Łączy macicę z przedsionkiem pochwy, czyli częścią sromu. Toż do niej przynoszone jest nasienie. Pochwa obejmuje męskie prącie podczas kopulacji.
To tyle, jeśli chodzi o żeńskie narządy rozrodcze. Do zwiedzenia w innym artykule.