Separatory magnetyczne nadprzenosnikowe

Dziś na polskim rynku dostępnych jest wiele systemów magnetycznych, które posiadają specjalny kształt pola magnetycznego, dzięki czemu uzyskuje się bardzo dużą siłę magnetyczną nawet w sporej odległości od separatora. Siła magnetyczna wytwarzana jest poprzez magnesy ferrytowe. Separatory magnetyczne nadprzenośnikowe służą głównie do usuwania elementów metalowych z przenośników taśmowych i zsypów. Służą także do ochrony urządzeń takich jak kruszarki i młyny.

Separatory magnetyczne

źródło: http://www.grupa-wolff.eu/wp-content/uploads/2014/03/separatory-magnetyczne-podwieszane-01.jpg

Jakie typy separatorów wyróżniamy?

Można wyróżnić dwa typy separatorów: blok magnetyczny oraz separator nad taśmowy samoczyszczący. Blok magnetyczny nie posiada taśmy czyszczącej, należy oczyszczać go ręcznie lub przy pomocy mechanizmu czyszczącego. Ten rodzaj separatora stosuje się w przypadku, gdy spodziewana ilość żelaza będzie niewielka lub do ochrony poszczególnych urządzeń. Natomiast separator nadtaśmowy samoczyszczący umieszczany jest nad przenośnikiem, który zapewnia pole magnetyczne o bardzo dużej mocy. Należy zaznaczyć, że jest to bezpiecznie dla środowiska pracy. Czyści się go w sposób ciągły, poprzez taśmę wynoszącą, co umożliwia usuwanie prawie wszystkich ilości elementów metalowych. Można zakupić wersję separatora z napędem elektrycznym lub hydraulicznym.

Separatory magnetyczne

źródło: http://www.grupa-wolff.eu/wp-content/uploads/2014/03/magnesy-do-zabudowy-01.jpg

Kształt i rozmiar

Separatory wytwarza się w różnych kształtach i rozmiarach, a firmy, które zajmują się ich produkcją są w stanie dopasować odpowiedni typ i rozmiar magnesu do posiadanych technologii, jak i potrzeb. Aby móc odpowiednio dobrać właściwy typ magnesu, wystarczy oszacować wysokość warstwy materiału, która znajduje się na przenośniku. Należy także znać jego szerokość. Wiadomo, że im bliżej obiektów żelaznych mógłby się znajdować magnes tym lepsza będzie skuteczność separatora. Warto również wiedzieć o tym, że szerokość magnesu powinna odpowiadać szerokości przenośnika, na którym znajduje się ten produkt.