Rodzaje zaworow bezpieczenstwa

Pojęcie zaworów bezpieczeństwa zazwyczaj pojawia się w kontekście rozmowy o różnego rodzaju kotłach oraz zbiornikach – nie bez kozery, gdyż to właśnie przede wszystkim w tego typu rzeczach znajdują one użycie. Można powiedzieć, iż te małe elementy stanowią jedną z podstaw hydrauliki i to już od czasów Rewolucji Przemysłowej z XVII wieku, kiedy to zaczęto ich używać do podnoszenia bezpieczeństwa maszyn parowych.

Najczęściej stosowany podział, jakiego dokonuje się w tym przypadku obejmuje zawory bezpieczeństwa stosowane do ochrony termicznej oraz przepływowej. Jak sama nazwa może sugerować, ochrona termiczna skupia się na zachowywaniu odpowiedniego poziomu ciepła – służące do tego zawory mają zazwyczaj nieco mniejszy rozmiar i dbają o to, by ciśnienie nie spowodowało nagłego spadku temperatury (przy wydostawaniu zawartości z pojemnika). Jeżeli z kolei chodzi o ochronę przepływu to tutaj mamy do czynienia z większymi zaworami, które stosuje się przede wszystkim w sytuacjach, w których duże ilości gazu lub też cieczy muszą szybko wydostać się z pojemnika (bez tego rodzaju zaworu stanowiłoby to niebezpieczeństwo dla samego naczynia, w którym te substancje się znajdują).

Oba z wyżej wspomnianych zaworów są stosowane na całym świecie, przy czym w większości krajów ma to swoje podstawy prawne – firmy produkujące wszelkiego rodzaju pojemniki i naczynia o wspomnianym wyżej zastosowaniu są zobowiązane do odpowiedniego ich stosowania. Oczywiście napomknięte rodzaje prowadzą jedynie do ogólnego podziału – zagłębiając się w szczegóły możemy doszukać się wielu innych ich typów, w tym tych stosowanych w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym czy spożywczym. W zależności od tego, w którym z nich zawór ma zastosowanie, różni się nieco jego kształt – samo zastosowanie jednak nie ulega żadnej zmianie i ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa.