Pakowanie prozniowe kolder

Produkty spożywcze coraz częściej umieszczane są w specjalnych warunkach, aby przedłużyć moment ich ukrywania a dodatkowo zminimalizować ryzyko zepsucia przy związku z powietrzem czy z kolejnymi produktami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności spotyka się nie jedynie w składach, lecz jeszcze w problemach gastronomicznych bądź w prywatnych mieszkaniach. Pakowanie próżniowe idzie na przechowywanie żywności w rodzimych warunkach nawet przez wiele miesięcy.

Na czym polega pakowanie próżniowe żywności? Do tego sensie korzysta się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w których ogłaszane są produkty żywnościowe. Następnie mając ze specjalistycznych urządzeń z pojemnika czy worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik lub worek jest głównie, szczelnie zamykany (foliowy worek jest również zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

Co powoduje próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania różnych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso może stanowić przestrzegane przez 26 miesięcy, znacząco rozciąga się także okres przechowywania mięsa w lodówce czy produktów sypkich, przechowywanych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, lecz i grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

W miejscach prywatnych stosuje się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania przetworów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino zapewne być chronione nie przez 2 dni, tylko przez 20 - 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, i samo wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych potrafi stanowić więcej przechowywana odzież, która wykorzystuje mniej miejsca dzięki zastosowaniu próżni do pakowania.