Miedzynarodowe stosunki handlowe

Kontakty międzynarodowe są niezwykle powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w strefach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, oraz nie po paru miesiącach, jak zatem bywało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Jazdę na różny kraj świata nie posiada już lat, ale wystarczy tylko kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych oferty współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się mocniejsze i dostępniejsze, a co za tym idzie - i bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można nabyć się na inny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna sztuka również oryginalne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a mocna wylądować w Azji, w Afryce lub na egzotycznej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Unii Europejskiej i każdy jej człowiek może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka planuje pozyskać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo rozsądne są w obecnym przykładu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zdobyć targi międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w własnej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na stanie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To przydatne w dużych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na powodzeniu transakcji.