Kiedy zglosic sie do tlumacza przysieglego

Tłumaczenie tekstów, zwłaszcza z języka, z którego nie jesteśmy biegli, może przysporzyć wielu problemów. Jeżeli interesuje nas wyłącznie przekład artykułu internetowego, który chcielibyśmy przeczytać w ojczystym języku, znając podstawy języka, z którego będziemy tłumaczyć, powinniśmy poradzić sobie w domowym zaciszu.

Takie tłumaczenie może nie będzie cechowało się wysoką jakością, ale z pewnością pozwoli nam na ogólne zrozumienie sensu i zarysu tego, co autor miał nam do przekazania.
Inaczej sprawa wygląda, kiedy chcemy przetłumaczyć bardziej skomplikowany tekst, a może nawet dokument. Tłumacz przysięgły używa specjalnie wykonanej dla niego pieczęci, która zawiera informacje takie jak jego imię, nazwisko, język, w zakresie którego posiada uprawnienia tłumacza, a także pozycję na liście tłumaczy przysięgłych. Na każdym przetłumaczonym dokumencie znajduje się również informacja o tym, czy tłumaczenie sporządzono z innego tłumaczenia, kopii, odpisu czy może oryginału. Tłumaczenia dokumentów można dokonać zarówno z języka polskiego na obcy, jak i odwrotnie. Jeśli szukamy tłumacza przysięgłego możemy odwiedzić internetową witrynę Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie znajduje się kompletna lista tłumaczy przysięgłych, którzy mają uprawnienia do wykonywania tego zawodu w naszym kraju. Ministerstwo Sprawiedliwości reguluje również wynagrodzenie tłumaczy przysięgłych, jeśli pracują oni na rzecz państwowych instytucji.
Jeśli nasze zarobki nie są zbyt wysokie i zależy nam na wydaniu jak najmniejszej ilości gotówki, w żadnym wypadku nie zaleca się korzystania z darmowych tłumaczeń dokumentów online. W witrynach oferujących takie usługi zazwyczaj używa się nieskomplikowanych translatorów, a tłumaczenia dokumentów przez nie dokonywane mają charakter jedynie orientacyjny. Zawierają wiele błędów, bowiem są w stanie przetłumaczyć jedynie pojedyncze słowa lub frazy, nie oddadzą jednak całego sensu tekstu, nie są też profesjonalne i nie zostaną uznane w żadnej instytucji.


Biuro Tłumaczeń Lingua Lab
Piastowska 8A, 30-211 Kraków
12 350 59 20
http://www.lingualab.pl