Kasa fiskalna n

Kasę fiskalną musi umieć każdy przedsiębiorca, który pragnie sprzedawać towary bądź usługi na sprawa osób finansowych nie prowadzących kampanii gospodarczej. Nie dysponuje przy tym świadczenia, czy sprzedawca jest płatnikiem VAT, bądź i jest zrezygnowany z takich rozliczeń. Które są obowiązki posiadającego kasę fiskalną?

Posiadający kasę fiskalną powinien przede każdym sprawdzić, czy musi obowiązkowo ewidencjonować na kasie sprzedaż, której pracuje. W przypadku sprzedaży drobnej, prowadzonej rzadko, czasem doskonalszym rozwiązaniem pewno być wykonywanie zapisów w statystyce sprzedaży niedokumentowanej. Zwolnienia od potrzeb posiadania kasy fiskalnej zostały zaprezentowane w Zdecydowaniu Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r. w istocie zdjęć z obowiązku prowadzenia ewidencji przy wykorzystaniu kas rejestrujących. Dbajmy o tym, że przy zakupie pierwszej kasy fiskalnej przysługuje nam zwrot sięgający nawet 90% jej cenie, nie więcej jednak, niż siedemset złotych. Znacznym udogodnieniem, także dla użytkownika, kiedy i dostarczającego, będzie właściwie skonfigurowana kasa, lub taka, która posiada duży katalog oferowanych produktów lub usług. Dla użytkownika ważną korzyścią obecnej sytuacji jest fakt, że przyjmie on paragon, jaki będzie proponowałem jako ewentualna podstawa zwrotu.

Podstawą robienia na kasie, będzie fiskalizacja kasy fiskalnej. Na czym ona liczy? Stanowi wówczas jednorazowa i nieodwracalna procedura, która oznacza trwałe przypisanie numeru NIP podatnika do modułu fiskalnego. Oczywiście, możemy zakupić kasę finansową zaś nie dokonywać fiskalizacji, ale taka kwota finansowa będzie potrafiła stanowić grana do pracy tylko w porządku niefiskalnym. Niezwykle istotne jest, by fiskalizacji kasy dokonywał doświadczony serwisant, w przypadku błędu przydatnym będzie bowiem zakup nowej kasy.

Do pierwszych celów posiadającego kasę fiskalną należy wydrukować paragon i zamieścić go użytkownikowi za wszelkim razem, gdy ten przygotuje zakupu, oraz raz dziennie wydrukować raport dobowy. Raz na miesiąc (pierwszego dnia każdego miesiąca) należy drukować raport miesięczny. Należy również mieć o obowiązkowym przeglądzie. Powinien on stać dokonany po 24 miesiącach użytkowania kasy. Miejmy również o prawidłowym przechowywaniu paragonów i raportów: ustawodawca wprowadza na przedsiębiorców obowiązek przechowywania kopii rolek i raportów dobowych przez okres pięciu lat, paragonów przez okres dwóch lat (z zakończenia roku podatkowego). Ważną pracą istnieje wyjątkowo pamiętanie o tym, że po upływie pięciu lat przedsiębiorca powinien obowiązkowo wymienić moduł kasy.