Jak zaplanowac przestrzen kuchenna

Wprowadzasz się do nowego mieszkania? Pomyśl o odpowiednim wyposażeniu Twojej kuchni. O czym mowa? Chodzi o to, by w kuchni wyodrębnić pięć stref, które pozwolą Ci z łatwością przygotowywać posiłki na najwyższym poziomie. Oszczędność i ergonomia pracy przede wszystkim!

Architekci wnętrz zalecają by wyznaczyć w kuchni następujące strefy działania. Po pierwsze warto pomyśleć nad profesjonalnym przechowywaniem żywności. Jeżeli chodzi o tak zwana strefę zapasów mamy tutaj na myśli nie tylko lodówkę, w której miałyby się znaleźć wędliny, warzywa, owoce oraz jajka i nabiał. Warto pomyśleć o małej spiżarce bądź szafie na suche i szczelnie zapakowane produkty typu mąka, cukier, kasze, makarony i słoiki z przetworami itd.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia kuchni jest strefa przechowywania. Pomyśl o sporej ilości szafek kuchennych, w których znajdzie się miejsce na talerze, miski, garnki, patelnie, szklanki oraz sztućce. Im więcej miejsca w szafkach tym lepiej zwłaszcza, że wiele osób korzysta z drobnego sprzętu AGD typu mikser, sokowirówka, krajalnica bizerba gsp-v, blender czy też opiekacz do kanapek.

Skoro masz zamiar dużo gotować warto pomyśleć o miejscu na zmywanie. Dwukomorowy zlewozmywak, sporo miejsca na suszarce do naczyń oraz pojemna zmywarka do naczyń będą nieodzownym elementem wyposażenia Twojej kuchni. Standardowo w szafce pod zlewozmywakiem warto umieścić kosz na odpadki mokre i suche tak by z resztkami jedzenia pozostawionymi na talerzach nie biegać po całej kuchni.

Do pełni szczęścia pozostały nam tylko dwie strefy. Po pierwsze blat roboczy, bo gdzieś te posiłki trzeba przygotowywać. Dobrze, by w zasięgu ręki znajdowały się deski do krojenia, miski, noże oraz garnki i patelnie. Warto też pomyśleć o zestawie ulubionych przypraw, które dopełnią smaku naszym potrawom.

I wreszcie dobrnęliśmy do końca – strefa gotowania czyli kulminacja gotowania z użyciem piekarnika, płyty gazowej lub mikrofalówki.