Czy warto pakowac prozniowo zywnosc

Produkty spożywcze coraz częściej przechowywane są w specjalnych warunkach, aby przedłużyć czas ich przechowywania oraz jednocześnie zminimalizować ryzyko zepsucia przy kontakcie z powietrzem czy z innymi produktami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności spotyka się nie tylko w sklepach, ale również w punktach gastronomicznych czy w prywatnych mieszkaniach. Pakowanie próżniowe pozwala na przechowywanie żywności w domowych warunkach nawet przez wiele miesięcy.

firmy szkolenioweBERNDSON Szkolenia Biznesowe klasy PREMIUM

Na czym polega pakowanie próżniowe żywności? Do tego celu wykorzystuje się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w których umieszczane są produkty żywnościowe. Następnie korzystając ze specjalnych urządzeń z pojemnika czy worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik czy worek jest specjalnie, szczelnie zamykany (foliowy worek jest dodatkowo zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

Co daje próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania różnych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso może być przechowywane przez 26 miesięcy, znacząco wydłuża się także okres przechowywania mięsa w lodówce czy produktów sypkich, przechowywanych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, ale również grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

W mieszkaniach prywatnych wykorzystuje się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania przetworów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino może być przechowywane nie przez 2 dni, ale przez 20 – 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, a samo wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych może być również przechowywana odzież, która zajmuje mniej miejsca dzięki zastosowaniu próżni do pakowania.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl