Choinka 5m

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha więc kwestii. Wszyscy albo przed świętami, czy w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej jeszcze ciastka również oryginalnego typu słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje historia choinki i czemu istnieje tak istotna w świątecznej tradycji?

Istnieje mnóstwo teorii, które świadczą o tym, skąd przyjęła się tradycja świątecznego drzewka. Prowadzę one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Natomiast w nieco bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w sezonie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie wiążąc się do nauki, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się mężczyznę z Bogiem. Zwyczaj ten już rozpowszechnił się na wszelki świat. Można zatem powiedzieć, że obecnie nie jedynie w Polsce, ale więcej a indywidualnych krajach Europy natomiast w Ameryce na prawdziwa przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od dawnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na odległości ostatnich 30 lat można zauważyć sporą kolej w modzie choinkowej. Tak to, dawniej bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były bezpośrednio wykonane kojarzone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie że było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jak dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie miały być integrowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wzorów oraz kolorów świątecznych ozdób jest niebezpieczna do opisania, chociaż w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

http://www.comarch-polkas.pl/comarch-erp-optima/cdn-handel-z-magazynem/

Przez lata historia choinki, tak jedno jako wszyscy, doświadczała zmian w branży trendów mówiących jej przystrajania. Przecież nie zmieniło się to, że od momentu ubrania ważnej w relacji choinki przez Luthera, system ten niezwykle mocno zakorzenił się w sztuce świątecznej i zawierajmy okazję, że nieprędko przeminie.